ФОТО: И нивните животи се важни, спасени над 300 животни под рушевините во Хатај

1 min read

Додека напорите за пребарување и спасување продолжуваат во јужна Турција по минатонеделните смртоносни земјотреси, спасувачките тимови извлекоа и голем број животни под урнатините.

Во Хатај, една од 10-те провинции погодени од двојните земјотреси, волонтерите спасија повеќе од 300 животни заробени под урнати згради, покрај илјадниците преживеани луѓе во регионот на катастрофата.

Ибрахим Гочер, постар член на Здружението за заштита на животните Paw Protectors во градот, изјави за Анадолија дека и покрај тоа што изгубил многу свои роднини во Хатај, тој ја оставил настрана својата лична болка и притрчал да им помогне на жртвите од земјотресот, вклучувајќи ги и животните заглавени во урнатините.

-Тука сум со мојот тим. Правиме се од себе за да спасиме живот. Изгубив многу луѓе, од моите роднини до моите најблиски пријатели, но мораме да станеме. Животите на животните исто таа се важни“, рече Гочер.

Спасувачите ги носат животните што ги спасуваат во прифатилиштето во регионот каде што се згрижени и им се третираат раните ако ги имаат.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Борусија Дортмунд шест недели без повредениот Мукоко

Следно

Ристевска Јорданова: Агендата, пропагандата и машинеријата која ја диктира Владата за Уставните измени е чисто политичка и ја злоупотребува стратешката цел за членство во ЕУ

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета