ФОТО: Герила акција- облепен дуќанот на Груби во строгиот центар на Скопје, се продава по само 700 евра за квадрат

1 min read

Во герила акција, дуќанот на Артан Груби во центарот на Скопје, утринава осамна со облепени плакати на кои стои дека се продава по цена од 700 евра за метар квадратен.

Претходно, деновиве медиумите пишуваат за тоа дека братот на Груби добил дуќан по цена од 700 евра за метар квадратен како возврат за работата на неговата фирма.

Дуќанот на улица „Македонија“, по пазарни цени во државата чини половина милион евра, па разликата помеѓу реалната пазарна цена и продажната е 500 отсто.

Односно, квадратен метар за деловен објект во центарот на Скопје на таа локација се движи од 3.000 евра до 4.000 евра, а тој е продаден на братот на Груби за 100.000 евра, со што се поставува прашањето, дали е тоа направено за да се избегне или да се прикрие потеклото на таквите пари или станува збор за ветување за компензација на владини функционери?

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ФСБ: Спречен обид на украинските служби да го убијат рускиот милијардер Малофеев

Следно

За еден ден над 120 сообраќајни санкции во Драчево

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството