Финскиот претседател за влезот во НАТО без Шведска: Ќе беше проблем доколку ја одбиевме Турција

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот најави дека неговата влада ќе го започне процесот на ратификација за Финска, но не и за Шведска

Финскиот претседател Саули Нинисто ја бранеше одлуката на неговата земја да влезе во НАТО одвоено од соседна Шведска, тврдејќи дека одбивањето на Турција да ја ратификува кандидатурата на Финска ќе биде проблематично, пишува денеска германската агенцијаДПА.

„Дали требаше да ја отфрлиме турската ратификација? Тоа звучи малку лудо. Да ѝ кажевме ‘не’ на Анкара, тоа ќе беше многу проблематична ситуација“,

рече Нинисто во интервјуто за шведскиот јавен радиодифузер СВТ.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот најави дека неговата влада ќе го започне процесот на ратификација за Финска, но не и за Шведска.

По децениска неутралност, двете скандинавски земји аплицираа за членство во НАТО минатиот мај по руската инвазија на Украина.

Стокхолм и Хелсинки јасно ставија до знаење дека сакаат заедно да влезат во НАТО. Турција продолжува да го блокира приемот на Шведска поради, како што вели, одбивањето на Шведска да екстрадира 120 лица кои Анкара ги смета за терористи.

Унгарија допрва треба да ја ратификува апликацијата на Финска, а одлуката се очекува на 27 март.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Голем јубилеј: Половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз

Следно

НАТО го поздрави договорот меѓу Србија- Косово

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета