Финска ја заврши првата НАТО-вежба како членка на Алијансата

1 min read

ВАРШАВА (АА) – Финска соопшти дека со симболично приближување на германските и португалските бродови на пристаништето во Хелсинки ја заврши првата НАТО-вежба како членка на Алијансата, пренесува Анадолу.

Информацијата преку соопштение ја потврди финската Морнарица.

Во соопштението се вели дека германскиот траект „ФГС Мекленбург-Ворпомерн“ и португалскиот траект „НРП Бартоломеј Диас“ во рамките на вежбата до 16 април ќе бидат закотвени во финскиот главен град Хелсинки.

Траектите, пред да се заковат во Хелсинки, учествуваа во вежбата реализирана од Крајбрежната флота на Финска заедно со три фински брода.

Се истакнува дека вежбата била реализирана во Финскиот Залив.

Со ова, Финска ја заврши првата НАТО-вежба како членка на Алијансата

Инаку, Финска на 4 април оваа година официјално стана 31. членка на НАТО.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Лансирањето на првиот турски сателит за набљудување одложено за сабота

Следно

Повеќе од 1,5 милиони луѓе учествуваа во протестите во Франција

Latest from Blog