Фајон потврди дека осомничените за шпионажа во Словенија се членови на руската разузнавачка служба

1 min read

Како што претходно објави РТВ Словенија, а подоцна потврди и министерката за надворешни работи Тања Фајон, станува збор за агенти на руската разузнавачка служба. Неофицијално, РТВ Словенија дознава дека двајцата уапсени собирале општи информации за настаните во земјата, но и дека двајцата биле руски државјани и покрај нивните аргентински пасоши

Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон потврди дека двајцата странски државјани кои се осомничени за шпионажа и беа уапсени се агенти на руска разузнавачка служба. 

Тања Фајон, министерка за надворешни работи на Словенија

„Во тек е официјална истрага. Осомничени се за дејствување против националните интереси на Република Словенија и според последните информации се членови на руска разузнавачка служба“,

изјави министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон.

Словенечката радио-телевизија објави дека уапсените се жена и маж на 39-годишна возраст кои живееле во изнајмена куќа во Љубљана. Сопственикот на куќата во која живееле осомничените не сакал да зборува пред камерите на словенечката телевизија, но во телефонски разговор со нив рекол дека со двојката се сретнал лично и дека немал никакви проблеми со нив.

Како што претходно објави РТВ Словенија, а подоцна потврди и министерката за надворешни работи Тања Фајон, станува збор за агенти на руска разузнавачка служба. Неофицијално, РТВ Словенија дознава дека двајцата уапсени собирале општи информации за настаните во земјата, но и дека двајцата биле руски државјани и покрај нивните аргентински пасоши.

Доколку бидат прогласени за виновни, на осомничените им се закануваат вкупно осум години затвор.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ќе се проширува малиот и опасен пешачки остров во Аеродром

Следно

Маж убил девојка во станот на својата баба, поради тоа што го направила старицата и таа е уапсена

Latest from Blog