ЕРТ: Нова демократија во просек има за 6,5 отсто повисок рејтинг од СИРИЗА

1 min read

Грчката владејачка партија Нова Демократија во просек има предност од 6,5 отсто пред опозициската СИРИЗА, согласно анализата на последните анкети во земјата, направена и објавена од грчката државна телевизија ЕРТ.

ЕРТ ги анализира резултатите од осум истражувања на јавното мислење спроведени од почетокот на годинава, а според кои Нова демократија, од анкетираните, добива, во просек, 30,9 отсто, СИРИЗА 24,4 проценти, а ПАСОК е на третата позиција со 10,4 отсто.

Целта на истражувањето, според раководителот Панајотис Кустенис, била да се долови сликата од анкетите спроведени на почетокот на 2023 година и строго во однос на тоа за кого би гласале анкетираните на следните избори.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Наместо пауза – протест: Здравствените работници го искажуваат незадоволството, бараат решавање на проблемите

Следно

Наполи прв пат победи на гостински терен во нокаут фазата во ЛШ

Latest from Blog