Ерлинг Халанд постигна 50 голови за Манчестер Сити

1 min read

Норвешкиот фудбалер Ерлинг Халанд даде гол од пенал на Кревин Котиџ и дојде до бројка од 50 голови за Манчестер Сити во сите натпреварувања.

Халанд е неверојатен и стана прв фудбалер од најдобрата англиска лига кој постигна 50+ голови во една сезона во сите натпреварувања.

Тој дојде до 34 гола во Премиерлигата со што се изедначи со Ширер и Кол на листата за најмногу погодоци во една сезона, со таа разлика што Халанд играше сезона со 38 гола, а тие двајца со 42 кола.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

САД: Потрага по мажот кој уби пет соседи откако побарале да не пука во дворот за да заспијат бебе

Следно

Турскиот фестивал на технологија и воздухопловство, ТЕХНОФЕСТ, го посетија голем број странски официјални претставници

Latest from Blog