Ердоган: „Заштитете го вашиот град, никогаш трајно не напуштајте ја својата татковина“

1 min read

АДИЈАМАН (АА) — Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека нема да дозволи големи промени во структурата на јужните региони на земјата во услови на напорите за обнова од уништувањето предизвикано од двата земјотреси на почетокот на овој месец, јавува Анадолу.

„Не можеме да ги игнорираме структурните промени во нашите градови (погодени од земјотресот), каде што живееме во братство и кои се дом на цивилизациите илјадници години“, рече Ердоган на брифинг со новинарите при посетата на Адијаман, една од областите тешко погодени од земјотресите.

Повикувајќи ги локалните жители, Ердоган рече: „Заштитете го вашиот град. Никогаш трајно не ја напуштајте својата татковина. Ние ќе ви обезбедиме подобри, поубави, побезбедни и понови домови за секој дом што се урнал“.

Ветувајќи дека неговата влада ќе ги преземе неопходните чекори за да ги подготви градовите за идни катастрофи, Ердоган нагласи дека нема да биде дозволена изградба во области во близина на раседи и ја отфрли можноста за градење висококатници во старите населби.

Повторувајќи го своето ветување дека ќе ги поправи штетите предизвикани од земјотресите во рок од една година, тој рече: „Ќе направиме сѐ што е потребно за да ги подготвиме нашите градови за катастрофи, почнувајќи од забрзување на проектите за урбана трансформација што е можно поскоро“.

Ердоган истакна дека Владата „прави сѐ што е потребно“, со истражувањата на почвата, што се веќе завршени на локациите каде што треба да се изградат вкупно 309.000 нови домови, а изградбата е подготвена да започне.

„Ќе изградиме речиси 50.000 домови во Адијаман. Ќе почнеме да градиме каде што се финализирани микрозонирањето и геолошките истражувања“, рече тој.

Ердоган исто така се извини за напорите за пребарување, спасување и помош што не биле спроведени ефикасно како што се посакувало во првите денови од земјотресот поради деструктивниот ефект од потресите и неповолните временски услови.

Најмалку 44.374 луѓе загинаа како резултат на земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтеровата скала.

Нивниот епицентар беше во областа Кахраманмараш, југозападниот сосед на Малатија, а погоди уште девет турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Килис, Османије и Шанлиурфа. Повеќе од 13 милиони луѓе се погодени од разорните земјотреси.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Америка ќе ја напушти војната во Украина како Виетнам

Следно

Израелски министер повика на враќање на политиката на атентати врз палестинските лидери

Latest from Blog