Ердоган: Зајакнувањето на контактите неопходно за членството на Туркије во ЕУ

1 min read

АНКАРА/АТИНА (АА) – Европската Унија (ЕУ) и Туркије мора да ги зајакнат контактите на сите нивоа со конкретна и позитивна агенда за полноправно членство на Туркије во ЕУ, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган во разговорот со претседателот на Европскиот совет, Шарлс Мишел, јавува Анадолу.

Во телефонскиот разговор со Мишел, Ердоган ја нагласи големата стратегиска вредност на Анкара за Европа, се вели во соопштението објавено од Дирекцијата за комуникации при турското Претседателство.

Ердоган ја истакна важноста на соработката во обновувањето на Царинската унија меѓу двете страни, како и за визната либерализација, справувањето со миграцијата и борбата против тероризмот.

Тој, исто така, рече дека праведниот третман на Туркије и поддршката за нејзино полноправно членство во ЕУ ќе отворат нови хоризонти во односите.

Од своја страна, Мишел му честита на Ердоган за неговиот реизбор за претседател.

Во објавата на Твитер тој го потврди интересот на ЕУ за стратегиските и односите од заемна корист со Туркије.

Мишел, исто така, ја нагласи важноста од искрен и отворен дијалог за перспективите на економските врски, како и мобилноста и безбедносната соработка.

Тој повтори дека високо се цени улогата на Туркије во иницијативата за транспорт на жито преку Црно Море.

Туркије аплицираше за членство во ЕУ во 1987 година, а од 1999 година е земја кандидат.

Преговорите за полноправно членство започнаа во октомври 2005 година, но беа во застој во последните години поради политичките пречки од одредени земји.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Катица Ќулавкова: Стихозбирката „На врв на јазикот“ е рефлексија на личните и општествените емоции за домот и јазикот

Следно

Русија предупреди дека испорачувањето нуклеарно оружје на Украина ќе доведе до глобален колапс

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета