Ердоган во Истанбул се состана со претседателот на Азербејџан, Алиев

1 min read

АНКАРА (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, денес во Истанбул се состана со претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, известува Анадолу.

Ердоган и Алиев одржаа состанок зад затворени врати во вилата Вахдетин, соопшти Дирекцијата за комуникации на Претседателството на Република Туркије.

Не се објавени дополнителни информации за средбата, која е одржана само неколку недели по двата разорни земјотреси што на 6 февруари ги потресоа јужните делови на Туркије, а во кои животот го загубија 44.210 лица.

Азербејџан беше меѓу првите земји кои испратија спасувачки тимови и помош по разорните земјотреси во јужните региони на Туркије.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Кој ја добива а кој губи економската војна во Украина?

Следно

Приведени двајца скопјани поради тешка кражба

Latest from Blog