Ердоган: „Туркије ги мобилизираше сите свои ресурси за 11 области погодени од земјотресите“

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Туркије ги мобилизирала сите свои ресурси и средства за да ги спроведе услугите за сместување и егзистенција за жртвите од земјотресот по смртоносните земјотреси на 6 февруари што ги погодија нејзините јужни области, јавува Анадолу.

„Во рок од една година, земјата ќе ги оживее селата и градовите погодени од земјотресот, а вкупно 70.000 куќи ќе бидат изградени во селата погодени од земјотресите во Кахраманмараш, што ќе им бидат предадени на нивните корисници“, рече Ердоган на брифингот во јужната област Османије.

„Туркије има за цел да ја заврши изградбата на речиси 200.000 постојани куќи и да ги смести своите граѓани во тие куќи во рок од една година во 11 области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Газиантеп, Хатај, Кахраманмараш, Килис, Малатија, Османије, Шанлиурфа и Елазиг – сите што беа погодени од земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени“, рече тој.

„Новите згради, покрај приземјето, нема да бидат повисоки од три или четири ката“, додаде Ердоган.

„Над 271.000 лица персонал, вклучително и персонал за пребарување и спасување, беа испратени во регионот за сите услуги, вклучително и за напорите за пребарување и спасување и безбедноста откако земјотресите го погодија регионот“, рече тој.

Ердоган исто така истакна и дека се поставени вкупно 300.000 шатори и во моментов 865.000 турски граѓани се сместени во шатори, а 23.500 граѓани во контејнери.

„Околу 376.000 наши граѓани престојуваат во студентски домови поврзани со националното Министерство за образование и Министерството за млади и спорт“, додаде тој.

„Над 1,1 милион згради се проверени во регионот. Утврдено е дека 458.000 независни делови од 139.000 згради се урнати, се пред уривање или сериозно се оштетени“, нагласи Ердоган.

Над 13 милиони луѓе се погодени од земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во Кахраманмараш, што погодија 11 други области.

Според последните официјални податоци, повеќе од 42.000 луѓе загинаа во земјотресите во јужна Туркије на 6 февруари. Илјадници други беа повредени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Во светот со роботи, во Скопје со инкасатор на точак – како функционираат јавните катни гаражи

Следно

Израел приведе 27 Палестинци во Западниот Брег

Latest from Blog