Ердоган телефонски разговараше со рускиот претседател Путин

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес телефонски разговараше со својот руски колега Владимир Путин, јавува Анадолу.

Од Дирекцијата за комуникации при Претседателството на Туркије е соопштено дека Путин во телефонскиот разговор му го честитал роденденот на Ердоган.

Исто така, се наведува дека Путин му се заблагодарил на Ердоган за неговиот придонес во развојот на руско-турските односи на пријателска основа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Норвешки крузер во карантин во близина на Маурициус

Следно

Пендаровски: Исходот од војната во Украина ќе влијае врз поредокот и меѓународните односи во иднина

Latest from Blog