Ердоган: Путин може да ја посети Туркије во април за „првиот чекор“ кон нуклеарната централа „Аккују“

1 min read

АНКАРА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин може да ја посети Туркије за официјално на нуклеарната централа „Аккују“ да ѝ додели статус на нуклеарна постројка на 27 април, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува Анадолу.

„Путин би можело да биде присутен на 27 април или заедно ќе се поврземе онлајн, се надеваме дека ќе го направиме првиот чекор“, рече Ердоган во интервјуто што во живо го пренесуваа турските медиуми А Хабер и АТВ.

Турскиот претседател рече дека „Аккују“ е една од „незаменливите инвестиции“ на Туркије, додавајќи дека постројката ќе ѝ помогне на земјата „сериозно да складира енергија“.

„Аккују“, која моментално се гради во јужната турска област Мерсин, ќе биде прва нуклеарна централа во земјата.

Првиот реактор на електраната „Аккују“ би требало да биде во функција во 2023 година, а целата постројка би требало да биде ставена во функција до 2025 година. Проектот започна со меѓувладин договор во 2010 година помеѓу Туркије и Русија.

Централата, која се очекува да има инсталирана моќност од 4.800 мегавати и четири реактори, треба да започне со производство на електрична енергија кон крајот на оваа година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Владата донесе одлука за основање Центар за култура на турската заедница

Следно

Русија ги постави условите за мировни преговори со Украина

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството