Ердоган официјално ја започна кампањата за претседателските избори

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ја започна кампањата за претседателските избори со посета на југот на земјата, кој беше тешко оштетен од земјотресот на 6 февруари.

„Дојдовме за да ви служиме, а не да заповедаме“, им рече тој на толпата на градилиштето отворено во провинцијата Газиантеп, во близина на сириската граница.

Шест недели пред изборите на 14 мај, Ердоган даде ветувања за обнова и посета на преживеаните од земјотресот во кој загинаа повеќе од 50.000 луѓе.

Изборната комисија неделава ја прифати кандидатурата на тројца кандидати кои ќе му се спротивстават на Ердоган (69), додека опозицијата се надева на победа.

Анкетата на истражувачкиот институт ТАГ покажува дека 51,8 отсто од гласачите го поддржуваат претседателот на најголемата опозициска партија ЦХП, Кемал Киличдароглу, а 42,6 отсто го поддржуваат Ердоган.

Покрај Киличдароглу, останатите двајца кандидати се Мухарем Инчеа, кандидатот поразен во трката со Ердоган во 2018 година, како и поранешниот пратеник Синан Оган од крајната десница.

Ердоган е на власт 20 години.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Трибина „Македонскиот драмски автор на сцената на МНТ“ по повод 78 години од првата премиера во националниот театар

Следно

Силен земјотрес ја стресе Грција

Latest from Blog