Две лица загинаа, а најмалку 28 се повредени во пукање во Балтимор

1 min read

Пукањето се случило нешто по полноќ по локално време во кварт во Балтимор каде што во моментот биле собрани стотици луѓе на настан наречен „Ден на Бруклин“ кој се одржувал секоја година. Во нападот загинаа 18-годишна тинејџерка и момче на возраст од 20 години

Две лица се убиени, а најмалку 28 други се повредени во масовно пукање во градот Балтимор во американската сојузна држава Мериленд, соопшти тамошната полиција, пренесе Си-ен-ен.

Во нападот загинаа тинејџерка на 18-годишна возраст и момче на возраст од 20 години.

Девет лица се префрлени во болница од страна на итната помош, додека 20 повредени пеш отишле во околните здравствени установи. Тројца од повредените се во критична состојба.

Пукањето се случило нешто по полноќ по локално време во кварт во Балтимор каде што во моментот биле собрани стотици луѓе на настан наречен „Ден на Бруклин“ кој се одржувал секоја година.

Очевидци на настанот велат дека се слушнале 20 до 30 истрели.

Полицијата соопшти дека напаѓачот е во бегство и дека засега не е познат мотивот за нападот.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Норвешки политичар приведен поради кражба на очила за сонце

Следно

Управата на Сити подготвува 100 милиони евра за големата желба на Пеп Гвардиола

Latest from Blog