Две лица загинаа, а 13 се повредени во автобуска несреќа во Требиње

1 min read

Две лица загинаа а 13 се повредени откако автобус од Бања лука кој превезувал просветни работници на излет, се забил во ѕид на влезот на Требиње.

Несреќата се случила утринава околу 6:40 ч. а автобусот најпрвин удрил во десната страна на брдото, а како резултат на огромната сила по импактот, излетал и се забил во камениот ѕид на куќа. На местото на несреќата загинале возачот на автобусот и еден од патниците, додека пак повредените се пренесени во болницата и сите се наоѓаат во стабилна здравствена состојба.

Ортопедот Владо Рашевиќ потврди дека пациентите се примени, и кажа дека од 13 повредени, само три лица се со потешки повреди

„Три пациенти се со тешки телесни повреди, а од нив еден е згрижен на интензивна нега и тој се здоби со повреди на десната бутна коска, додека пак другите двајца имаат скршеници на колкот односно градни пршлени“,

изјави д-р Рашевиќ.

Босанската полиција ќе испитува дали станува збор за возачка грешка или пак техничка неисправност на возилото.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Костадиновска- Стојчевска: Моја Битола била и останува еден од највлијателните театарски центри во земјава

Следно

Анчелоти го сака Лаутаро Мартинез на „Бернабеу“

Latest from Blog