ДПМ ќе го одбележи Светскиот ден на поезијата со поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора

1 min read

На 20 март 2023 година во 12 часот ќе се одржи поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора кај Свети Николе.

Со поетското читање ќе се одбележи Светскиот ден на поезијата, а организатори на настанот се: Друштвото на писателите на Македонија, Филозофскиот факултет при УКИМ, Општината Свети Николе и Меѓународниот Славјански универзитет од Свети Николе.

На манифестацијата ќе настапат поети – членови на ДПМ и автори од Свети Николе и соседните градови.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Едно лица почина како последица на пожарот кој зафати цистерна во Илинден

Следно

Девојче почина откако малолетници запалиле цистерна во Илинден

Latest from Blog