ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „СЕНИШТАТА НА БОКО ХАРАМ“ ОСВОИ ЗЛАТЕН ТИГАР ВО РОТЕРДАМ

1 min read

Документарецот „Сеништето на Боко Харам“ на Сириел Раингу ја освои наградата Златен тигар на филмскиот фестивал во Ротердам. Филмот следи група деца на северот на Камерун, област во која доминира терористичката организација Боко Харам. Раингу е самата од областа.

„Кога го примив овој незаборавен повик, почнав да плачам, не можев да верувам. Ова признание значи цел свет за мене и за мојот народ“, рече Раингу на видеопораката пуштена на доделувањето на наградите.

Жирито го оцени долгометражниот деби на Раингу како „приказна што се фокусира на трпеливиот и искрен поглед на авторите на лебдечкото присуство на насилство, видено низ очите на невините“.

Наградата Тигар, која има за цел „да го подигне профилот и да ги награди новите меѓународни филмски таленти“, е придружена со парична награда од 40.000 евра, која ќе биде поделена помеѓу режисерот и продуцентот на филмот.

Специјалните награди од жирито им припаднаа на „Мунел“ на Висакеса Чандрасекарам, рефлексија на повоената свест на етничкото малцинство во Шри Ланка и „Нови соеви“ на Артемис Шо и Прашант Камалакантан, полуимпровизиран, домашен ром-ком кој го набљудува ритамот на животот во карантин.

Победник во селекцијата Голем екран е „Бескрајни граници“ на Абас Амини, приказна за протеран ирански учител кој му помага на едно авганистанско бегалско семејство.

„Ова е втора добра вест денес. Џафар Панахи е слободен!“, извика емотивниот Амини на доделувањето на наградата.

Наградата на ФИПРЕСЦИ ја доби „Ла Палисијада“ од Филип Сотниченко, „концептуално, визуелно апстрактивно истражување на историјата на Украина од 1990-тите“.

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

МВР: Отстранет е дефектот на системот на Граничните премини

Следно

Јермак: Ослободени 116 украински војници од руско заробеништво

Latest from Blog