Џафери ги отфрли тврдењата дека го прекршил Деловникот со тоа што го одложил гласањето за уставните измени

1 min read

рекламаПретседателот на Собранието Талат Џафери денеска на прес-конференција ги отфрли обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека постапил неделовнички кога го одложил гласањето за потребата за уставни измени по исцрпувањето на листата на говорници на пленарната седница на 18 август. 

Џафери рече дека „тенденцијата за криво информирање го навело пред граѓаните да ја образложи својата постапка“. 

реклама

Седницата беше свикана за 18 август според глава 5 на Деловникот во која се пропишани чекорите за текот на една седница, рече Џафери.

Како што кажа, продолжението завршило со негова констатација дека претресот е завршен и дека за тоа кога ќе продолжи седницата пратениците ќе бидат дополнително известени.

реклама

Претседателот на Собранието се повика на членот 81 од Деловникот. 

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини Џафери дека не го почитувал Деловникот на седницата за потребата за уставни измени. 

рекламаПретходно

На Левандовски повеќе од десет години не му се случило тоа што оваа сезона му се случи во Барса (ФОТО)

Следно

Со огномет на небото над Античкиот театар означен крајот на 63. издание на „Охридско лето“

Latest from Blog