Чавушоглу: „Мултилатерализмот е идеален одговор на променливиот глобален систем“

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денес изјави дека мултилатерализмот треба да биде одговорот на променливиот глобален систем обележан со „глобални сложености и повеќекратни кризи“, јавува Анадолу.

„Живееме низ трансформацијата на меѓународниот систем, обележан со глобални комплексности и повеќекратни кризи. Сите веруваме дека ефективниот мултилатерализам треба да биде нашиот одговор, не изолационизмот или унилатерализмот“, изјави Чавушоглу во обраќањето на 23. состанок на министрите за надворешни работи на земјите на МИКТА во рамките на тековниот собир на Г20 во главниот индиски град Њу Делхи.

„Среќен сум што главниот разум на МИКТА (Мексико, Индонезија, Јужна Кореја, Туркије и Австралија), претставува успешна практика во овој поглед“, изјави Чавушоглу.

Истакнувајќи ја важноста на улогите што ги играат сите земји членки на МИКТА во развојот и хуманитарната акција, тој рече: „Врз основа на нашето искуство и капацитет, можеме да ја изградиме заедничката акција на МИКТА“.

Предавајќи го претседавањето со групата од Туркије на Индонезија, Чавушоглу ги нагласи напорите на Анкара да му даде приоритет на глобалното здравје, ефективното управување со миграциите и безбедноста на храната за време на нејзиниот мандат.

„Тие беа засновани на духот и предизвиците на нашето време. Направивме максимални напори да ги претвориме овие приоритети во акција. Задоволни сме што договорот за жито од Истанбул беше инструмент за ублажување на глобалната криза со храна“, рече тој.

„Издадовме 22 заеднички соопштенија и одржавме 77 заеднички активности. Четириесет и седум од нив беа од нашите дипломатски мисии. Нашата соработка се прошири на 25 земји и осум меѓународни организации“, додаде турскиот министер.

Осврнувајќи се на хуманитарната помош обезбедена за Украина, Пакистан и Рохинџите кои живеат во Бангладеш во име на МИКТА во изминатата година под претседателство на Туркије, Чавушоглу рече: „Ангажманот на нашите соодветни национални институции за понатамошни тематски прашања беше уште еден важен чекор во нашата соработка. Не се сомневаме дека овој позитивен тренд ќе продолжи“.

Чавушоглу, исто така, изрази благодарност за поддршката на МИКТА за надминување на последиците од двата земјотреси кои на 6 февруари ја потресоа Туркије.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

МЕМОРИЈАТА НА ПОСТЗЕМЈОТРЕСНО СКОПЈЕ Е ДЕЛ ОД ТЕСТАМЕНТОТ НА ЛУБАРДА И МСУ, РЕЧЕ КОСТАДИНОВСКА-СТОЈЧЕВСКА

Следно

Бислимоски: Ние предлагаме да се намали цената на водата во Скопје

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета