Путин нареди 36-часовен прекин на огнот во Украина за време на Бадник и Божиќ

Тој повика и украинската страна да прогласи прекин на огнот Рускиот претседател Владимир Путин денеска наредни 36-часовен прекин на огнот во Украина поради прославувањето на православниот Божиќ што е првото поголемо примирје

Ердоган побара од Путин да прогласи „едностран“ прекин на огнот во Украина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од рускиот колега Владимир Путин да прогласи „едностран“ прекин на огнот во Украина. Ердоган разговараше со Путин и со украинскиот претседател Володимир Зеленски во неговите нови

Белгија прогласи епидемија на грип, најмногу погодени децата и младите

Белгискиот институт за јавно здравје (Sciensano) денеска прогласи епидемија на грип во таа држава – погодени се сите возрасни групи, но најмногу децата и младите. Високиот совет за здравство препорача вакцинација против

Хрватската полиција за трагедијата што го потресе Загреб: На убиецот на бебето му била укината забраната за пристап

Во средата вечерта 43-годишниот Горан Кнежевиќ, во загрепска Пешченица, убил дете и тешко ја повредил мајката, неговата поранешна сопруга, пред да се упати кон автопатот каде што се самоубил Загрепската полиција одржа

Што до сега е познато за новиот сој корона: Најзаразниот досега, за една недела двојно се зголеми бројот на заболени во САД

XББ.1.5. е гранка на сојот XББ што се појави во 2022 година. XББ.1.5. ја има мутацијата Ф486П што го олеснува инфицирањето на човечките клетки и избегнувањето на имунитетот, предизвикувајќи негово побрзо ширење.

Папата Бенедикт потпишал картичка за донирање на органите по смртта, но тоа нема да се случи – еве ја причината

Папата Бенедикт беше поборник за донирање органи и со години носел донаторска картичка, но неговите органи не можат да се донираат по неговата смрт. Џозеф Рацингер со години беше на списокот за

Масакр во Јута: Тела на осумчлено семејство пронајдени во куќа, меѓу нив има 5 деца

Телата на осум членови на семејството се пронајдени во куќа во американската сојузна држава Јута, соопштија локалните власти. Меѓу жртвите има пет деца. Потенцијалниот мотив за убиството не е објавен. Жртвите беа

ВИДЕО: Одржана погребната церемонија на Бенедикт Шеснаесетти пред базиликата „Свети Петар“ во Ватикан

Со изнесувањето на ковчегот со посмртните останки на Бенедикт Шеснаесетти на плоштадот „Свети Петар“ пред истоимената базилика во Ватикан денеска започна погребната церемонија на поранешниот поглавар на Римокатоличката црква. Огромна толпа верници