Во време на одржувањето на воените вежби на НАТО во Украина, средба на руски и американски генерали

Во момент на зголемени тензии меѓу Русија и САД, високи функционери од двете земји се состанаа во Финска да разговараат за намалување на „ризикот од инциденти за време на воените активности”.

Разговорите меѓу

Си -Ен -Ен: Германците на неизвесни избори одлучуваат за ерата по Ангела Меркел

Овој викенд граѓаните на Германија ќе гласаат на можеби најнеизвесните избори досега, со кои ќе се открие името на новиот канцелар, но за разлика од минатите години, овојпат канцеларката во заминување Ангела

Нови мерки во Германија: Невакцинираните кои ќе работат од дома нема да земаат плата

Германските здравствени власти планираат нови мерки според кои невакцинираните работници нема да добијат надомест на плата, доколку мерките на коронавирусот ги принудат на карантин.

Новите правила ги подготвува германското министерство за здравство, и

Кој стои зад нападот на помошникот на Зеленски? Член на партијата објави три теории

Шефот на украинската партија „Слуга на народот“, Давид Аракамија, објави три верзии за обидот за убиство на советникот на Зеленски, Сергеј Шефир.

Аракамија смета дека организаторите на обидот, пред се, сакале да го

ВИДЕО: Австралиски водители во живо за време на земјотресот во Мелбурн

Австралиската водителка и новинарка Грејс Еванс имаше прилично непријатно искуство додека известуваше за силниот земјотрес што ја погоди областа во близина на Мелбурн.

Во моментот кога го изговараше зборот земјотрес, струјата се прекина

Милош Земан пуштен од болница

Чешкиот претседател Милош Земан денеска беше пуштен од Централната воена болница во Прага, каде беше примен на 14-ти септември поради влошена состојба од дехидрација и исцрпеност.

Подоцна од неговата канцеларија беше објавено дека

Виена ги заострува анти-ковид мерките

Властите на градот Виена одлучија од 1 октомври да ги заострат епидемиолошките мерки и како прва покраина во Австрија го воведува таканареченото правило „2G”, што овозможува само вакцинирани против ковид и луѓе што

Средба на Џонсон и Бајден во САД, главна тема: Климатските промени

Американскиот претседател Џо Бајден и британскиот премиер Борис Џонсон разговараа за опасностите од климатските промени на состанокот при посетата на Џонсон во САД, со цел да се истакне американско-британската алијанса, и се

Џае-ин: Разговорите на Северна Кореја и САД мора итно да продолжат

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, ги повика ОН за брзо продолжување на преговорите меѓу Северна Кореја и САД за програмите на Пјонгјанг за нуклеарно и балистичко оружје, кои беа прекинати од