По 212 часа од земјотресите во Туркије спасена е 77-годишна жена во Адијаман

АДИЈАМАН (АА) – Продолжуваат напорите за пребарување и спасување на преживеаните под уништените згради од земјотресите со интензитет од 7,7 и 7,6 степени, чии епицентри беа во турската област Кахраманмараш, опишани како

Ердоган: „Секој стан срушен во земјотресите повторно ќе го изградиме и ќе го предадеме на сопствениците“

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Туркије, Реџеп Таип Ердоган, денеска во Анкара изјави дека 98 отсто од уништените згради во регионите во Туркије погодени од земјотресот биле изградени пред 1999 година,

„Кракен“ откриен и во Србија

Во Србија е детектиран Кракен, подваријанта на Омикрон на вирусот на Ковид-19 што шири низ целиот свет, објави Јуроњуз Србија повикувајќи се на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство. „Подваријантата XBB

УШТЕ ЕДЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА – тлото не престанува да тресе на секој час, граѓаните преплашени!

Нов земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Романија, јавува ЕМСЦ. Според веб-страницата, земјотресот е регистриран во 16 часот и 24 минути по локално време. 🔔#Earthquake (#cutremur)

Туркије: Уште една жена спасена од урнатините 204 часа по земјотресот

ХАТАЈ (АА) – Женско лице со странско потекло, Муна Дабул, е спасена од урнатините на зграда во градот Антакија, Хатај, 204 часа по земјотресот што минатиот понеделник ја погоди јужна Туркије, јавува

СЕ ТРЕСЕ ЦЕЛИОТ БАЛКАН – нов уште посилен земјотрес во Романија, почувствуван дури и во Скопје и Белград! (ФОТО)

Денеска околу 14 часот и 17 минути земјотрес од 5.7 степени по Рихтер ја погоди Романија. Земјотресот се случил на 11 километри северозападно од градот Târgu Jiu. Земјотресот е почувствуван во Србија

Учениците во Хрватска добиваат нов предмет

Учениците од прво до четврто одделение во основните училиште во Хрватска, ќе добијат нов училиштен предмет – Практични вештини, објави „Јутарњи лист“. Од есен, околу 50 училишта ќе почнат со експериментална реализација

Туркије: Рударите спасија 26-годишна жена 201 час по земјотресот

ХАТАЈ (АА) – 26-годишна жена, која остана под урнатините на зграда во Хатај, спасена е 201 час по земјотресот што во понеделникот минатата недела ги погоди јужните делови на Туркије, јавува Анадолу.

Ердоган: Спасувачите од урнатините извлекоа над 8.000 преживеани

АНКАРА (АА) – Туркије им е благодарна на сите земји за помошта што ја дадоа во акциите за пребарување и спасување и за напорите преземени по разорните земјотреси, изјави денес турскиот претседател