Заев: Должност ни е да ја прифатиме независноста со сета почит кон генерацијата што го зачува континуитетот на државноста

Беше чест да се сретнам со дел од пратениците на првиот состав на Собранието на самостојна Република Македонија, која ги постави темелите на независноста на нашата држава, на церемонијата за доделување на

Честитка од Мета: Задоволство ми е високо да го оценам напредокот на односите и соработката меѓу нашите земји

Честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија, до претседателот Стево Пендаровски упати неговиот албански колега Илир Мета.

– По повод Денот на независноста на Република Северна Македонија, дозволете

Тренески: Овој ден е ден кој што треба да обединува

Овој ден е ден кој што треба да обединува без разлика кој на што припаѓа, партиски или идеолошки, истакна поранешниот министер во првата македонска влада Мартин Тренески на трибина во Битола посветена

Втор ден без починати од ковид-19 во Тетово, се намалува и бројот на хоспитализирани во тетовската болница

Во последните 24 часа нема починати меѓу хоспитализираните пациенти со ковид-19 во тетовската клиничка болница. Поминаа 48 часа или два дена без смртни случаи, а ги имаше секојдневно во болницата во изминатите

(ВИДЕО) Мишо Докмановиќ: САД со безбедносен чадор врз РС Македонија

Процесот на самостојност за Македонија се одвиваше во комплексни внатрешни и надворешни услови. Идејата ја форсираше ВМРО-ДПМНЕ, но претседателот Киро Глигоров направи одлична проценка дека заминувањето на ЈНА требаше да биде без

ВИДЕО | Пендаровски: Македонската државност е нашето најголемо заедничко историско постигнувањe

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста.

– Почитувани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Бошњаци, Роми, Власи и сите други граѓани, Нека ни е честита 30-годишнината од независноста на

ВИДЕО | Пендаровски: Македонската државност е без сомнение нашето најголемо заедничко историско постигнувањ

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста.

– Почитувани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Бошњаци, Роми, Власи и сите други граѓани, Нека ни е честита 30-годишнината од независноста на

(ВИДЕО) Никола Стојановски, прв претседавач со Собранието: Бевме возбудени, но тоа беше убава, позитивна возбуда

Јас како најстар пратеник имав чест да ја отворам и да ја водам првата конститутивната седница. Сите бевме многу возбудени, сите сакаа да земат збор, не знаев на кого прв да му

ВИДЕО | Орден „8 Септември” за првиот претседател на Собранието Андов и пратеници во мандатниот период од 1990 – 1994 година

Претседателот Стево Пендаровски со орден „8 Септември” денеска ги одликува Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско Собрание, како и пратениците во Собранието на Република Македонија во мандатниот период од 1990 до

Михо Пановски по повод 30 години независност: Тајните комунистички служби сѐ уште ги држат конците

Во првиот повеќепартиски Парламент влеговме носени од бранот на тукушто воспоставениот партиски плурализам. Тотално политички неуки, но со огромна желба и ентузијазам за воспоставување на темелите на една нова независна држава, со