Маричиќ: Во првата фаза на дигитализација на судството ќе бидат опфатени пет судови

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска преку видео врска имаше обраќање на  настанот организиран од ЕПИ на тема „Дигитално судство – нова ера на реформите на македонскиот правосуден систем”. Маричиќ посочи дека

Брегу: Северна Македонија со програмата „Гаранцијата за млади” ја намалува невработеноста кај младите

Северна Македонија спроведувајќи ја прва програмата „Гаранција за млади” стана пример за тоа како може да се намали невработеноста на младите на Западен Балкан, изјави генералната секретарка на Советот за регионална соработка

Девојка и момче потешко повредени во сообраќајка во Кавадарци

Тројца млади биле повредени во сообраќајка ноќеска во Кавадарци, девојка и момче со потешки повреди, потврди за МИА Ратко Грков, дежурен лекар во кавадаречката Брза помош.

-Младите биле повредени во сообраќајка меѓу велосипед

Владата денес ќе ја одржи 104-та седница

Владата на Република Северна Македонија, денеска напладне ќе ја одржи редовната 104-та седница со повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните.

Како што се наведува во соопштението од

Пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот во Мршевци

Македонските пожарникари цела ноќ го гаснеа пожарот кај Мршевци, кој синоќа се прошири низ целото село. 

Извори на „Слободен печат“ од противпожарните служби тврдат дека пожарникарите чекаат нови наредби и дека во моментот

Власта се оградува од дипломатскиот скандал

Високи владини функционери вчера се оградија од одговорност во врска со скандалот што го тресе Министерството за надворешни работи (МНР), а министерот Бујар Османи најави ветинг на дипломатскиот кадар откако во Србија

Џафери на Првиот парламентарен самит за борба против тероризмот во Виена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, од денеска до 9-ти овој месец ќе учествува на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти и Првиот парламентарен самит за борба против

Сончево со мала облачност, температурата до 28 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринските температури ќе се движат од 7 до 16 степени,