Бурата Ото ја погоди Скандинавија

1 min read

Поради бурата Ото која ја погоди Скандинавија, во Данска се евакуирани бројни станбени згради, затворен е мостот Оресунд кој ги поврзува Копенхаген и Малме во Шведска, а норвешките фериботи се откажани.

Ветровите достигнаа брзина и до 145 километри на час во југозападна Норвешка, а метеоролозите во Данска прогласија портокалова временска тревога за јужниот дел на полуостровот Јитланд.

Градежна компанија од Копенхаген евакуираше 280 жители од три станбени блокови, предупредувајќи дека невремето може да ги урне. Станува збор за станови од 1950-тите, изградени со грешки и не можат да издржат силни ветрови.

Додека невремето се движи источно од Норвешка, мостот Оресунд, преку кој минува и воз, е затворен.

Железничките линии меѓу Малме и Гетеборг се откажани, а возачите се повикани да не патуваат.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Долга е раката на Путин – на бугарски новинар му е забранет влез на Бафта-наградите, бил безбедносен ризик поради филм против Кремљ

Следно

Бериша до медиумите: Бојкотирајте го Рама или ќе се соочите со жестоки протести

Latest from Blog