Бугарија и натаму со најголема смртност во ЕУ

1 min read

Со 1.787 смртни случаи на 100.000 луѓе, Бугарија е на врвот во однос на смртноста во рамки на Европската Унија, според актуелните податоци на Евростат за 2020 година. По Бугарија следуваат Романија (1.622), Унгарија (1.513), Литванија (1.482) и Летонија ( 1 445).

На спротивната страна, како земји со најниски стапки на смртност во земјите на ЕУ се Франција (863 смртни случаи на 100.000 жители) и Ирска (892), потоа Луксембург (905), Финска (917) и Шпанија (919).

Бугарија има и најголем удел на смртни случаи од болести на циркулаторниот систем (61%), додека најмал е во Франција (20%). Најголем удел на смртни случаи поради рак е забележан во Ирска (29%), а најмал удел во Бугарија (15%), но статистиката за онколошките болести во Бугарија е под знак прашалник поради систематските пропусти во управувањето со Националниот регистар за рак, пишува медиапул.бг.

Во 2020 година, и покрај пандемијата на „Ковид-19“, болестите на циркулаторниот систем се главната причина за смртност во сите земји на ЕУ, освен Данска, Ирска, Франција и Холандија, каде што ракот е главната причина. Овие две групи на болести остануваат водечка причина за смртност и вкупно 1,7 милиони луѓе починале од циркулаторни заболувања и речиси 1,2 милиони починале од рак.

Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно сочинуваат 55 отсто од причините за смрт во ЕУ, што се движи од 42 проценти во Белгија и 76 отсто во Бугарија.

Во годината на избувнувањето, Ковид-19 беше трета водечка причина за смрт во ЕУ, со над 439.000 смртни случаи. Највисока стапка на смртност поради Ковид-19 е забележана во Белгија (18 проценти) и Шпанија (15 проценти), а најниска во Финска и Естонија (и двете по еден процент).

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Прва пленарна седница: Има напредок во родовата еднаквост, но постојат уште многу предизвици со кои мора да се соочуваме

Следно

Нападнат тренерот на ФК Беласица, се огласија од клубот

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета