Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се искачи на 53

1 min read

ХЈУСТОН (АА) – Во шумските пожари на Хаваи досега животот го изгубија 53 лица, а продолжуваат напорите за потрага и спасување, јавува Анадолу.

Вкупно шест пожари горат на Големиот Остров и Мауи, каде што се случи најголем дел од пустошот од избувнувањето на пожарите во вторникот.

Речиси 1.700 домови и објекти се уништени, а илјадници жители и туристи се евакуирани од опасните зони.

„Џил и јас праќаме најдлабоко сочувство до семејствата на оние што ги загубија своите најблиски во пожарите во Мауи, а нашите молитви се со оние на кои им се уништени домовите, бизнисите и заедниците“, рече претседателот Џо Бајден во изјавата објавена од Белата куќа.

Бајден одобри прогласување катастрофа за да помогне во операциите на надлежните служби.

Американската крајбрежна стража спаси повеќе од десетина луѓе што скокнаа во океанот за да се спасат од пожарите, а Националната гарда на Хаваи беше повикана да им помогне на пожарникарите и останатиот персонал за итни случаи.

„Благодарни сме им на храбрите пожарникари и на првата помош, кои се жртвуваат себеси за да спасат туѓи животи“, рече Бајден.

Силните ветрови со брзина од 96 километри на час од ураганот Дора во Тихиот Океан ги раширија пламените јазици.

„Многу години сме немале ваков случај на толкава загуба на животи“, изјави гувернерот на Хаваи, Џош Грин, за Си-ен-ен.

Две илјади патници останаа заглавени на меѓународниот аеродром во Мауи поради откажувањето на летовите. Официјалните претставници рекоа дека уште 4.000 посетители и жители се засолнети во конгресниот центар на Хаваи во Хонолулу. Властите бараат од туристите и жителите да не се приближуваат до опасните зони.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„КАЈМАК“ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО САРАЕВО, МЕСЕЦОВ АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА И УШТЕ 4 ФЕСТИВАЛИ

Следно

МВР: 336 санкции за брзо возење

Latest from Blog