Британскиот министер Ахмед со реакција до Израел: „Насилството само поттикнува повеќе насилство“

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Британскиот државен министер за Блиски Исток, Северна Африка и Јужна Азија, Тарик Ахмед, реагираше на нападот на израелските сили во џамијата „Ал Акса“, известува Анадолу.

Министерот Ахмед, во објавата на својот профил на социјалната мрежа Твитер, истакна дека кога се разбудил, бил шокиран од вознемирувачките слики од рацијата на израелските безбедносни сили во џамијата „Ал Акса“, во која се ранети голем број верници што се молеле во време на месецот Рамазан.

Британскиот министер Ахмед во врска со настанот на својот профил објави: „Насилството само поттикнува повеќе насилство. Светоста и статусот на светите места мора да се почитуваат и штитат.“

Укажувајќи дека рацијата во „Ал Акса“, како што се страхувало, поттикнала спирала на насилство, Ахмед повика на итна деескалација на тензиите.

– Што се случи?

Откако фанатичните еврејски доселеници по повод денот на Пасха повикале да се влезе во „Ал Акса“ и да се сече курбан, по молитвата терави, група Палестинци се засолниле во џамијата „Ал Акса.“

За време на сахурот, израелските сили спровеле рацијата во џамијата „Ал Акса“, спроведувајќи насилство врз Палестинците кои се засолниле во џамијата и го претвориле светиот храм во бојно поле. Упадот на израелските сили продолжил и по утринската молитва.

За време на рациите се приведени повеќе од 200 луѓе што се засолниле во џамијата.

По упадот на израелската полиција во „Ал Акса“, од Појасот Газа, кој е под опсада, истрелани се ракети во правец на Израел.

Портпаролот на израелската армија изјави дека во правец на градот Сдерот биле истрелани пет ракети, од кои четири биле уништени од системите за противвоздушна одбрана, а една ракета паднала на празно земјиште.

Како одоговор на ракетниот напад, израелски авиони извршија воздушни напади на две точки во западниот дел на Појасот Газа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Активности за откривање и спасување на лицата од трговскиот брод што потона во близина на брегот на Анталија

Следно

Уставниот суд ја укина одлуката за ДУП-от во Карпош со кој се предвидува изградба на бензинска пумпа

Latest from Blog