Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

1 min read

Играчот на Палмејрас помислил дека за да стане добар играч налик на Кристијано Роналдо доволно е да следи сличен начин на исхрана како Португалецот. Ефектите ги оцени како катастрофални.

Одамна се знае дека Кристијано Роналдо многу внимание посветува на својата исхрана. Редовните тренинзи и посветеноста не би имале таков ефект без правилна и здрава исхрана. Во една прилика еден негов поранешен соиграч од Јувентус рече: „Секогаш истото. Брокула, пилешко и ориз. Со литри вода, дефинитивно никако Coca-Cola“.

Сега Роналдо игра во Саудиска Арабија, а неговото тело е исто. На другата страна на светот, во Бразил, играчот на Палмејрас, Габриел Менину, решил да ја проба диетата на Роналдо во обид да си ги подобри перформансите. Сега има 22 години, а диетата ја следел пред три години кога бил разочаран од тоа што бил трета опција на неговата позиција во средниот ред кај тогашниот тренер Абел Ферејра.

Почнал со она што успеал да го дознае за диетата на Роналдо: јајце и суплементи за појадок, повторно суплементи пред тренинг, попладнето и пред спиење, потоа риба или месо на скара со салата за ручек и вечера. Тоа е исхрана пребогата со протеини, но со минимален внес на шеќери и масти и целосна забрана за газирани и алкохолни пијалаци.

„Се загревав и единственото нешто на кое мислев беше: ‘Ќе умрам’. Пет минути по почетокот на натпреварот не можев повеќе да трчам, сакав да побарам замена“, раскажува Менину.

За негова среќа еден од соиграчите имал потреба од лекарска интервенција, па Менину прекинот го искористил за да се напие изотоник и да се намачка со гел. Потоа некако го доиграл натпреварот.

Од таа сезона 2020 Менину сега е стандарден играч на Палмејрас, со освоени титули меѓу кои и 2 во Копа Либертадорес и над 140 одиграни натпревари за Палмејрас, а чука и на вратата на бразилската репрезентација. Но, хранејќи се како сите обични смртници, само не како Кристијано Роналдо.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Арсовска на увид на реконструкцијата на „Рузвелтова“

Следно

ЕУ за малку да донесе забрана за продажба на коли со ауспух по 2035

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета