Бразил: Бројот на загинати во поплавите и свлечиштата се зголеми на 40

1 min read

САО ПАОЛО (АА) – Бројот на загинати во поплавите и свлечиштата по обилните врнежи што ја погодија бразилската држава Сао Паоло е зголемен на 40, пренесува Анадолу.

Гувернерот на Сао Паоло, Тарцисио Гомес де Фреитас, вчера изјави дека во пет провинции е прогласена состојба на катастрофа поради обилните дождови.

Тој додаде дека 228 лица се евакуирани поради поплавите и свлечиштата, 338 останале без покрив над главата, а 40 го загубиле животот.

„Два хеликоптери на вооружените сили се испратени во регионот за поддршка на напорите за пребарување и спасување, а седум авиони се подготвени за хуманитарна помош“, рече тој.

Фрејтас, исто така, објави дека во подрачјето на катастрофата е испратена помош од 1,5 милиони долари.

Државниот метеоролошки завод соопшти дека во последните 24 часа во земјава во државата паднало дожд колку што се очекува за цел февруари.

Обилните дождови ги блокираа патиштата, далноводите, комуникациите и превозот на патници.

Карневалските прослави наводно се откажани во многу градови, а десетици луѓе исчезнале.

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва објави на Твитер дека ќе го посети подрачјето погодено од катастрофата.

„Ќе се обединиме со сите единици на државата и со социјална солидарност ќе се погрижиме за повредените. Ќе ги бараме исчезнатите и ќе ги обновиме патиштата, енергетските и телекомуникациските врски во регионот“, рече Лула.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Само 15 милиони евра, а не 30 вреди конфискуваниот недвижен имот на Сашо Мијалков

Следно

Надлежните во акција за чистење на јавните површини во центарот на Скопје

Latest from Blog