Борел: Обезбедувањето муниција за Украина може да го одреди исходот на војната

1 min read

Европската Унија треба да обезбеди Украина да има доволно муниција за да ја продолжи борбата против руската инвазија, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

Тој во Брисел, пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, рече дека тоа е најитното прашање.

– Ако не го сториме тоа, исходот од војната е во опасност, рече Борел.

Тој изјави дека руската артилерија истрелува околу 50.000 истрели дневно и дека Украина треба да биде на исто ниво. Според Борел, Украина има топови, но нема муниција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Блокиран главниот град на Украина: Американскиот претседател Џо Бајден во ненајавена посета на Киев

Следно

Мајката на јутјуберот Лазаров ја искина членската од СДСМ: Ова е примитивно, јас сепак сакам ДЕМОКРАТИЈА

Latest from Blog