Борел на средба со Курти и Вучиќ: Се надевам на конструктивен пристап од двете страни

1 min read

Трилатералната средба започна нешто пред 18 часот. Борел и Лајчак претходно одвоено разговарале со Курти и Вучиќ, по што дошло до непланирана пауза од околу еден час, пренесува Бета

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, вечерва во Брисел, на почетокот на средбата со лидерите на Србија и Косово, изрази надеж дека тие ќе заземат конструктивен пристап.

Борел на Твитер објави фотографии и напиша дека започнала заедничката средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, косовскиот премиер Албин Курти и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

„На дневен ред е предлогот на ЕУ за нормализација на односите. Се надевам на конструктивен пристап од двете страни“,

напиша Борел.

Трилатералната средба започна нешто пред 18 часот. Борел и Лајчак претходно одвоено разговарале со Курти и Вучиќ, по што дошло до непланирана пауза од околу еден час, пренесува Бета.

Додека се одвиваше средбата меѓу Борел, Лајчак и Курти, српскиот претседател во Брисел се сретна со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

СВЕТОТ НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ШОКИРА – најнова снимка од вториот разорен земјотрес, луѓето скокаат од згради, а тоа што го прават кучињата е нетипично за нив (ВИДЕО)

Следно

Сообраќајот се одвива непречено, по наместа влажни коловози

Latest from Blog