Блинкен со остра порака за Додик: Тој се наоѓа на авторитарниот пат на Путин

1 min read

Ваквата порака доаѓа откако Република Српска ја криминализираше клеветата и навредата, а Додик најави и измени на законот за невладини организации, како и измени со кои ќе им се забрани на ЛГБТИ лицата пристап до училиштата и градинките

Ентони Блинкен / Фото: EPA-EFE/YURI GRIPAS / POOL

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, преку Твитер упати остра порака за претседателот на Република Српска, Милорад Додик, велејќи дека се наоѓа на авторитарниот пат на рускиот претседател Владимир Путин.

„Нападите на Милорад Додиќ врз основните права и слободи во Република Српска покажуваат дека тој се наоѓа на авторитарниот пат на претседателот Путин. Стејт департментот, застапувал од амбасадорот Мајкл Марфи, продолжува да се залага за демократска и просперитетна иднина која ја заслужуваат сите граѓани на Босна и Херцеговина“,

вели Блинкен.

Пораката од американскиот државен секретар доаѓа откако неодамна во Република Српска беа усвоени измени на Кривичниот законик со кои се криминализира клеветата и навредата, како и најавите од Додик за измени на законот за невладини организации, како и измени со кои ќе им се забрани на ЛГБТИ лицата пристап до училиштата и градинките.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Арсенал нуди 30 милиони евра за Дијаз

Следно

Оливие Жиру ќе го продолжи договорот со Милан

Latest from Blog