Блинкен ѝ порача на Турција веднаш да го одобри приемот на Шведска во НАТО

1 min read

Коментарите на Блинкен уследија неколку часа откако Турција ја повика Шведска да ги гони одговорните за закачувањето на знамето на забранетата Работничка партија на Курдистан на зградата на парламентот во Стокхолм на денот на изборите, кога претседателот Реџеп Таип Ердоган освои уште еден мандат

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја повика Турција веднаш да го финализира приемот на Шведска во НАТО, велејќи дека нордиските земји веќе презеле значителни чекори за да ги исполнат приговорите на Анкара поврзани со членството на Шведска.

Блинкен, исто така, ја отфрли можноста дека одобрувањето на Турција за прием на Шведска во НАТО е поврзано со продажбата на американски борбени авиони Ф-16 на Турција, иако американскиот претседател Бајден во понеделникот навести дека постои врска меѓу тие две работи.

Зборувајќи на заедничката прес-конференција со шведскиот премиер во Лулеа, северна Шведска, Блинкен рече дека Вашингтон ќе продолжи да работи на финализирање на пристапувањето на Шведска во алијансата до почетокот на самитот на НАТО во средината на јули, кога ќе се сретнат лидерите на алијансата.

„Ние веруваме дека времето е сега и нема причина зошто тоа да не се случи. Турција изрази важна и легитимна загриженост, Шведска и Финска се осврнаа на тие грижи. Очекуваме овој процес да биде завршен во наредните недели. Немаме сомнеж дека до тоа може да дојде, дека треба да биде и очекуваме да биде“,

рече Блинкен.

Коментарите на Блинкен уследија неколку часа откако Турција ја повика Шведска да ги гони одговорните за закачувањето на знамето на забранетата Работничка партија на Курдистан на зградата на парламентот во Стокхолм на денот на изборите, кога претседателот Реџеп Таип Ердоган освои уште еден мандат.

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО минатата година, напуштајќи ја долгогодишната политика на воено неврзување по руската инвазија на Украина. Барањето за членство мора да биде одобрено од сите земји на НАТО, а Турција и Унгарија допрва треба да го одобрат шведското барање.

Турција го ратификуваше членството на Финска во НАТО на крајот на март, но и понатаму се противи на приемот на Шведска, тврдејќи дека во Шведска има пристаништа на милитантни групи кои Турција ги смета за терористички. Унгарија, исто така, сè уште не го одобрила шведското членство.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Енис Барди стрелаше за Трабзонспор (ВИДЕО)

Следно

Јапонскиот премиер го отпушти сопствениот син поради непримерни фотографии

Latest from Blog