Бледскиот стратешки форум со учество на лидери од регионот и Европа почнува утре

1 min read

САРАЕВО (АА) – Бледскиот стратешки форумот во Словенија започнува утре, 28. август. Ова година форумот се организира под мотото „Солидарност за глобална сигурност“, пренесува Анадолу.

Лидери од регионот, меѓу кои премиерот на Словенија, Роберт Голоб, премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама, премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, премиерот на Бугарија, Никола Денков, претседавачката со Советот на министри на БиХ, Борјана Кришто и премиерот на Косово, Албин Курти, ќе учествуваат на лидерскиот панел најавен за утре.

На форумот учество ќе земе и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

На маргините на дводневниот Форум во Блед се планирани билатерални средби.

Бледскиот стратешки форумот е водечка конференција во Централна и Југоисточна Европа. Се одржува секоја година кон крајот на летото во живописната алпска средина на езерото Блед во Словенија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Претходно

Вечерва свечено се затвораат „Струшките вечери на поезијата“

Следно

Голема Богородица ќе се одбележи во Бигорски и црквата заштитничка на Дебар

Latest from Blog