Бербок заминува за Ирак

1 min read

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска треба да отпатува за Ирак, јави ДПА.

Според ирачкото Министерство за надворешни работи, политичарката од Зелените ќе се сретне со премиерот Мохамед Шија ал Судани и со министерот за надворешни работи Фуад Хусеин во главниот град Багдад.

Германија и Ирак сакаат да ги зајакнат билатералните односи за време на посетата и да разговараат за поинтензивна соработка во областа на енергетиката и инвестициите, соопшти официјален Багдад. Германското МНР првично не сакаше да ги коментира планираните теми за разговор.

По години војна против терористичката милиција Исламска држава, новиот шеф на ирачката влада Ал Судани е под притисок да ја изведе својата земја од тешката политичка и економска криза.

Околу 30 отсто од луѓето во Ирак живеат во сиромаштија, а во земјата од 2019 година има повеќе масовни протести.

Германските војници го поддржуваат Ирак во борбата против Исламската држава. Пред неколку години, терористите контролираа големи области во Ирак и Сирија. Иако во меѓувреме беа воено поразени во регионот, тие продолжуваат да вршат напади. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Тројца хрватски државјани уапсени откако од Србија сакале да изнесат глава од громобран

Следно

Зголемен водостојот на Преспанското Езеро

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството