Бајден издаде декрет за детална проверка на купувачите на оружје

1 min read

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска потпиша указ со кој се наложуваат посеопфатни проверки на луѓето кои сакаат да купат оружје, како и побезбедно складирање на огненото оружје.

Со претседателскиот декрет се обврзуваат американските служби за спроведување на редот и законот да обезбедат максимално спроведување на законите за контрола на вооружувањето кои минатото лето ги поддржаа двете партии во американскиот Конгрес.

На 1 јануари годинава, по новогодишната прослава, вооружен напаѓач упадна во сала за танцување во населба во близина на Лос Анџелес и застрела 20 луѓе, од кои 11 починаа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Курти оптимист пред средбата во Охрид: Очекувам договор, но тоа не зависи само од мене

Следно

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтер регистриран кај Крит

Latest from Blog