Баерн ја прекина соработката со Катар ервејс

1 min read

Германскиот фудбалски првак Баерн Минхен објави денеска дека спогодбено ја прекина комерцијалната соработка со авиокомпанијата Катар ервејс, која долго време предизвикуваше контроверзи поради обвинувањата за кршење на човековите права во оваа заливска држава.

„Договорот меѓу Баерн Минхен и Катар ервејс завршува спогодбено по пет заеднички возбудливи години“, се наведува во заедничкото соопштение објавено на официјалниот сајт на германскиот клуб.

„Баерн Минхен и Катар ервејс успешно соработуваа и учеа едни од други“, рече извршниот директор на Баерн, Јан – Кристијан Дресен.

Шефот на авиокомпанијата Акбар Ал- Бакер, од своја страна, изрази ” најдобри желби за иднината на клубот”.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Макрон: Убиството на тинејџерот е непростливо

Следно

Се зголемува бројот на жртвите во ракетниот напад во Краматорск, украинските служби уапсиле осомничен соучесник

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета