Автобус со деца се преврте на Алпите- повредени најмалку 20 лица

1 min read

Автобус со деца се преврте на француските Алпи, при што се повредени најмалку 21 лице. Според информациите возилото превртело по падина и завршило во поток. Во автобусот се превезувале 40 ученици од основно образование.

Најтешко повредени се возачот и сопатникот, а 18 деца и еден возрасен се здобиле со полесни повреди, изјавил Фабиен Мулик, градоначалник на градот Корп, каде што се случила несреќата.

Регионалниот обвинител започнал истрага, а градоначалникот изјавил дека голема е веројатноста возачот да имал некаков медицински проблем додека бил зад воланот.

Локалните власти за француските медиуми изјавиле дека при падот на автобусот временските услови биле добри, а на местото на несреќата немало снег или мраз.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Германскиот амбасадор во Приштина порача дека нема да дозволат формирање на „Република Српска“ во Косово

Следно

Белиот и полубелиот леб повторно во продавниците, сега се продаваат по замрзната цена од 33 денари

Latest from Blog