Белоруските власти го осудија на 10 години затвор добитникот на Нобелова награда за мир

Власта на Лукашенко го прогонува со оправдување дека шверцувал пари во готовина и потоа со истите финансирал активности на опозицијата, односно антивладини демонстрации Алеш Бељачки / Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH Судот во Белорусија

Истрага против осомничен дилер на марихуана од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, против 25-годишник од Скопје, кај кого биле пронајдени 156,77

Десетмина приведени во Шпанија поради ограбување на украинските бегалци

ОВИЕДО (АА) – Шпанската полиција денес соопшти дека 10 лица биле приведени поради ограбување на украинските бегалци во регионите Валенсија и Мурсија, јавува Анадолу. Седум од приведените се Украинци, а приведени се

Туркије: Децата во Кахраманмараш ги добија играчките од навивачите на Бешикташ

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Играчките, кои навивачите на Бешикташ ги собраа на својот стадион, беа доставени на југот на Туркије и поделени на децата погодени од разорните земјотреси минатиот месец, јавува Анадолу. Камион

Бајден би бескрајно да помага, ама Американците не му даваат

Проблемот со поддршката е што во исто време ем таа опаѓа, ем двајцата водечки републикански претседателски кандидати се повеќе зборуваат против американската вмешаност во војната. Севкупно поддршката за американската помош е падната

Мултимедијалната патувачка стрип изложба „CAN for Balkans“ вечер во Велес

По Романија, Албанија, Белгија и Србија, токму Велес ќе биде центар на стрип културата во земјава. Уметници и сценаристи, стрип теоретичари, професори, љубители на стрипот и гости од земјава и од странство

Синот на Роналдињо потпиша за Барселона

Жоао Мендеш, син на прославениот бразилски фудбалер Роналдињо, му се приклучи на каталонскиот гигант Барселона за кој пред деценија и пол со голем успех настапуваше неговиот татко. Мендеш (18) тренираше во фудбалската

Антивладин протест во Тирана: Опозицијата бара оставка од Рама

Албанската опозиција предводена од демократите на Сали Бериша, денеска пред Владата во Тирана одржа последователниот протест, кој помина без инциденти. Истиот и денеска беше поддржан од Партијата на слободата, чиј лидер Илир

Вонредна состојба во Вануату поради земјотрес и циклон

Вануату денеска прогласи вонредна состојба поради нов циклон и земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала што ја погодија таа островската држава во Тихиот Океан со околу 320.000 луѓе. Земјотресот