Арсенал го победи Манчестер сити и го освои ФА Суперкупот

1 min read

Арсенал попладнево го победи Манчестер сити со 1:1 во ФА Суперкупот на пенали со 4:1. Средбата се одржа во Лондон на стадионот „Вембли“.

Резултатот го отвори играчот од средниот ред на „граѓаните“, Кол Палмер, кој погоди во 77. минута по додавањето на Кевин Де Брујне. Во 90+11 минута израмни напаѓачот на „топчиите“, Леандро Тросард, а асистираше Букајо Сака.

Фудбалерите на Арсенал се покажаа попрецизни во пенал рулетот – 4:1.

Арсенал по 17-ти пат во историјата го освои ФА Суперкупот.

„Граѓаните“ минатата сезона ја комплетираа тројната круна, освојувајќи ја Премиер лигата, ФА Купот и Лигата на шампионите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Струга ТЛ со победа ја почна одбраната на титулата, Шкендија единствена со гостински триумф

Следно

Мировниот самит во Џеда ја зајакна позицијата на Киев, изјави шефот на претседателскиот кабинет на Украина

Latest from Blog