Англија противник на Шпанија во финалето на Светското првенство за фудбалерки

1 min read

Репрезентацијата на Англија ќе игра во финалето на Светското фудбалско првенство за жени, откако попладнево во второто полуфинале ја совладаа селекцијата на Австралија со 3:1.

Головите за победничката екипа ги постигнаа Ела Тун 36. минута, Лорен Хемп во 71. минута и Алесија Русо во 86. минута. Кодомаќинот на шампионатот се израдува на изедначување на резултатот по голот на Саманта Кер во 63. минута.

Во своето прво мундијалско финале Англичанките ќе се соочат со репрезентацијата на Шпанија.

Натпреварот за трофејот на женското Светско првенство за фудбалерки е закажан за в недела (20 август) од 12 часот во Сиднеј.

Претходно, на 19 август од 10 часот во мечот за третото место ќе се соочат Шведска и Англија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Русија: САД се подготвуваат за нова пандемија, трагаат по вирусни мутации

Следно

Полициски службеник од Демир Капија осомничен за родосквернавење врз сопствениот син 

Latest from Blog