Американски воен брод навлегол во кинески територијални води

1 min read

Кинеската армија соопшти дека американски воен брод илегално навлегол во територијалните води во Јужното Кинеско Море, во близина на спорните острови Парацелз.

Во соопштението се наведува дека кинеската армија го следела и протерала американскиот воен брод „Милиус“, што илегално влегол во водите околу Парацелските Острови, со што го нарушил мирот и стабилноста на прометниот воден пат.

– Нашите сили постојано ќе одржуваат високо ниво на подготвеност и ќе ги преземаат сите неопходни мерки за одлучно да ги зачуваат националниот суверенитет и безбедност, како и мирот и стабилноста во Јужното Кинеско Море, се наведува во соопштенеито на Јужната команда на кинеската армија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Силен земјотрес ја стресе Албанија

Следно

Роналдо: Ако сѐ уште ме сметаат за вреден играч во репрезентацијата, секогаш ќе го давам максимумот

Latest from Blog