Амбасадорот на Швајцарија во Анкара повикан поради провокации насочени кон турскиот претседател

1 min read

АНКАРА (АА) – Амбасадорот на Швајцарија во Анкара, Жан-Даниел Рух, денес е повикан во турското Министерство за надворешни работи, каде што му е кажано дека провокациите насочени кон претседателот Реџеп Таип Ердоган и турското знаме во Цирих се неприфатливи, пренесува Анадолу.

Според дипломатски извори, по палењето на фигура со ликот на претседателот и транспаренти во швајцарската финансиска престолнина, Рух бил повикан во Министерството од Мехмет Кемал Бозај, заменик-министерот за надворешни работи на Туркије и нејзин постојан претставник во Европската Унија.

За време на средбата, на Рух му е кажано дека нападите насочени кон Ердоган се апсолутно неприфатливи и дека таквите напади не треба да се толерираат.

Во текот на средбата, турската страна извршила и притисок за истрага за инцидентот со цел да се идентификуваат сторителите и навремено да се преземат неопходните чекори.

Провокации насочени кон Ердоган и турското знаме се одржаа оваа недела во Цирих, најголемиот град во Швајцарија. Пред УБС банката во Цирих беа запалени турското знаме и фигура со ликот на претседателот од страна на група наречена „Циришки револуционерен штрајк-колектив“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Белингем ја одбра „петката“ на Зидан и порача: Не сум сметководител, не ме интересира колку Реал плати за мене

Следно

ОН: Над 100 луѓе загинаа во судирите во Северен Дарфур, Судан

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета