Албанскиот претседател бара ослободување на тројцата косовски полицајци

1 min read

Најостро го осудувам овој чин и апелирам до српските власти да ги ослободат косовските војници

Албанскиот претседател Бајрам Бегај повика на ослободување на косовските гранични полицајци кои вчера беа уапсени од српската полиција.

Бегај ова го оценува како сериозен провокативен настан кој има за цел да го дестабилизира не само Косово, туку и целиот регион.

„Најостро го осудувам овој чин и апелирам до српските власти да ги ослободат косовските војници. Ги повикувам и меѓународните партнери да интервенираат и да обесхрабрат други слични акции“,

пишува Бегај во реакцијата објавена на Твитер и на Фејсбук.

Шефот на албанската држава го повика Косово да не потпаѓа на провокации, туку да придонесе за намалување на тензиите.

„Повторно упатувам братски повик до косовските власти да не потпаѓаат на провокации и да придонесат за деескалација на ситуацијата. Координацијата со САД и со ЕУ за враќање на преговарачката маса е многу важна“,

вели Бегај.

Синоќа реагираше и албанскиот премиер Еди Рама кој наведе дека го чекаат ставот на КФОР, кој го истражува случајот и оти неговата земја стои на ставот за итна деескалација. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Германија ќе плати отштета од 1,4 милијарди долари за преживеаните од холокаустот

Следно

Модриќ: Освојувањето на првиот трофеј во историјата на хрватската репрезентација ќе биде остварување на сонот

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските