Акар: „Туркије внимателно ја следи ситуацијата по соборувањето на беспилотното летало над Црно Море“

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за национална одбрана, Хулуси Акар, изјави дека Туркије внимателно ја следи ситуацијата по соборувањето на американското воено беспилотно летало што вчера се урна во меѓународниот воздушен простор над Црно Море, јавува Анадолу.

„Како што знаете, тој инцидент се случи вчера. Ние внимателно го следиме настанот. Имаме различни контакти“, изјави Акар за новинарите во Анкара.

Тој го изјави ова еден ден откако Пентагон објави дека рускиот борбен авион „СУ-27“ го погодил беспилотното летало „Рипер“, соборувајќи го американското летало.

„Туркије се залага за ‘разумно решение’ кога станува збор за инцидентот“, рече Акар.

„Рускиот борбен авион ‘СУ-27’ удрил во американско беспилотно летало во меѓународниот воздушен простор над Црно Море, предизвикувајќи паѓање на американскиот авион“, соопшти Пентагон.

Инцидентот се случи откако рускиот авион и друг СУ-27 спроведоа небезбедно и непрофесионално пресретнување на „Рипер“, вклучително и фрлање гориво на беспилотното летало и летање пред него на несовесен, еколошки нездрав и непрофесионален начин, според Европската команда на САД.

Беспилотното летало вршело извидување кога еден од авионите „СУ-27“ удрил во пропелерот на „MQ-9 Reaper“ околу 07:03 часот по средноевропско време (0603 GMT) вчера, што ги натерало операторите на беспилотното летало да го урнат во меѓународни води.

Во врска со прашањето дали на бродовите ќе им биде дозволено да минуваат низ турската теснина, Акар рече: „Продолжуваме да работиме со (турското) претседателство во блиска комуникација со (турското) Министерство за надворешни работи и Министерството за национална одбрана. Ќе ги видиме резултатите во наредниот период.“

– Договор за транспорт на жито по Црно Море

Во врска со договорот за транспорт на жито по Црно Море, кој требаше да истече во сабота, Акар рече дека Туркије е во контакт со страните.

Тој додаде дека договорот овозможил извоз на 24 милиони тони жито и придонел за регионалната стабилност.

Акар рече дека продолжувањето на договорот за уште 120 дена ќе биде „покорисно“.

„Почнавме преговори со идеја да го продолжиме коридорот за жито за уште 120 дена согласно првичната верзија на договорот. Во оваа смисла, ние ќе ги продолжиме нашите контакти за 120 дена наместо два месеца. Страните ќе ги оценат и ќе донесат своја одлука“, рече тој.

Минатиот јули Туркије, ОН, Русија и Украина потпишаа договор во Истанбул за обновување на извозот на жито од трите украински пристаништа на Црно Море што беше прекинат по почетокот на руско-украинската војна во февруари 2022 година. Договорот беше продолжен за 120 дена во ноември 2022 година.

Русија соопшти дека го поддржува 60-дневното продолжување на историскиот договор. Сепак, во понеделникот Украина рече дека ставот на Русија да го продолжи договорот „само за 60 дена е во спротивност со документот“.

„Се надеваме дека ќе се обидеме да го решиме ова колку што е можно поскоро“, додаде Акар.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бензема останува во Реал

Следно

Времен сообраќаен режим на улицата „Александар Урдаревски“

Latest from Blog