Жител на Поградец шверцувал нафта од Северна Македонија

1 min read

реклама


Албанската полиција привела жител на селото Удениш, кај Поградец, во чие возило открила 120 литри нафта, прошверцувана од Северна Македонија.

-Четириесет и деветгодишен маж се гони откако во неговото возило беа откриени пластични боци со шверцувана нафта, кои беа запленети. Службените лица возилото го стопирале на влезот во Поградец, стои меѓу другото во полициското соопштение.

реклама

Против него ќе биде поднесена соодветна пријава а случајот е под надлежност на Судот и Обвинителството во Корча.

Ова не е прв откриен случај на шверц на гориво од македонска на албанска територија. Тоа e поради повисокиот квалитет, но и пониската цена на горивата во Северна Македонија.

рекламаПретходно

Левица: Единствената опозиција во Собранието ДЕНЕС физички ќе ја брани македонската демократија од трите квинслишки партии

Следно

Агенција за филм: ДКСК констурира невистини

Latest from Blog