Земјотрес со јачина од 5 степени ја погоди јужната турска област Кахраманмараш

1 min read

АНКАРА (АА) – Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужната турска област Кахраманмараш, јавува Анадолу.

Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотресот ја погодил областа Оникишубат и бил на длабочина од 6,5 километри.

Земјотресот се случил во 5:53 часот по локално време.

Земјотресот се случи во моменти кога Туркије се справува со последиците од разорните земјотреси од 6 февруари во јужниот регион на земјата, кои однесоа најмалку 45.089 животи.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени, со епицентар во турската област Кахраманмараш, погодија околу 13,5 милиони луѓе во 10 други области – Хатај, Газиантеп, Адијаман, Малатија, Адана, Дијарбакир, Килис, Османије, Шанлиурфа и Елазиг.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Барменот Вања Головски ќе ја претставува земјава на Светското првенство на бармени во Рим

Следно

Јапонија: Бројот на ученици кои извршиле самоубиство се искачи на највисоко ниво во 2022 година

Latest from Blog