Зеленски не ја прифати понудата на Путин за 36-часовен прекин на огнот

1 min read

Војната „ќе заврши или кога вашите (руски) војници ќе заминат, или ние ќе ги избркаме“, рече Зеленски во своето видео обраќање

Претседателот на Украина Володимир Зеленски вели дека Русија зборува за прекин на огнот бидејќи сака да го искористи како фронт за да го запре напредувањето на Украина во источниот регион Донбас и да испорача повеќе луѓе и опрема.

„Тие сега сакаат да го искористат Божиќ како покритие, иако накратко, за да го запрат напредувањето на нашите момци во Донбас и да ја доближат опремата, муницијата и мобилизираните трупи до нашите позиции“,

рече Зеленски во своето видео обраќање.

Тој додаде дека тоа ќе им донесе само уште едно зголемување на нивните вкупни загуби и додаде војната „ќе заврши или кога вашите (руски) војници ќе заминат, или ние ќе ги избркаме“.

Вчера, рускиот претседател Владимир Путин нареди 36-часовен прекин на огнот во Украина, почнувајќи од петок, за време на православниот Божиќ.

Тоа е прв ваков повик за сеопфатно примирје во речиси единаесетмесечната војна.

Во различни периоди за време на руската инвазија на Украина која започна на 24 февруари, Путин нареди ограничени и локализирани прекини на огнот за да се овозможи евакуација на цивили или за други хуманитарни цели.

Наредбата е првпат Путин да им наложи на своите војници да го почитуваат прекинот на огнот низ Украина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Општина Кисела Вода подели хуманитарни пакети на социјално загрозени семејства

Следно

Зеленски го одби предлогот на Путин за прекин на огнот

Latest from Blog